Історія фармаконагляду. Перший збір повідомлень про побічні реакції

Історію фармаконагляду найчастіше представляють як послідовність катастроф та смертельних випадків, пов’язаних із застосуванням лікарських засобів. Ризики й побічні реакції очевидно супроводжували пацієнтів та лікарів протягом усього часу застосування ліків від початку зародження медицини. Ще навіть Гіпократ настановляв стародавніх лікарів принципом “primum non nocere” («передовсім не нашкодь»). І хоча пошук нових ліків і вивчення їхньої ефективності цікавили людство повсякчас, питання безпечності препаратів активно постало на порядку денному медичної спільноти лише протягом останніх двох століть. 

Перший задокументований випадок побічної реакції лікарського засобу стався 29 січня 1848 року. Пацієнтці, 15-річній Ханні Грінер (Hannah Greener) з м. Віллатон (Англія) виконували рутинну загальну анестезію хлороформом перед операцією по видаленню врослого нігтя на нозі. Ханна Грінер померла під час наркозу, імовірно від випадку фібриляції шлуночків. 

Хлороформ як засіб для наркозу був вперше уведений в клінічну акушерську практику у 1847 році Джеймсом Сімпсоном (James Simpson), професором з Единбургу завдяки властивостям рідше провокувати нудоту та блювання ніж ефір для наркозу. Кількома роками пізніше популярність хлороформу як засобу до наркозу зростала. Навіть для королеви Вікторії застосували хлороформ при народженні дитини в 1853 році. Застосування хлороформу для наркозу настільки поширилося, що навіть витіснило ефір, особливо у Великобританії та Франції. 

James Young Simpson

Однак з перших років після його використання увагу приділяли смертельним випадкам. Через зростаючу занепокоєність лікарів та громадськості, журнал The Lancet  створив комісію, яка заохочувала лікарів з Великобританії та її колоній повідомляти про смертельні випадки, пов'язані із загальною анестезією. Зібрані дані були проаналізовані й опубліковані в 1893 році. Це, фактично, був перший приклад збору повідомлень про побічні реакції, завдяки якому була доведена терапевтична і безпекова перевага ефіру над хлороформом.